Home » Hizmet ve Olanaklar

Hizmet ve Olanaklar

ACİL DURUMLAR
Sağlık, güvenlik, yangın gibi tüm acil durumlar için üniversitenin Sivil Savunma ve Güvenlik Müdürlüğü ekipleri 24 saat görev yapmaktadır. Bu ekiplere 6666 iç hat telefon numarasından ulaşılabilir.

BAKIM VE ONARIM
Elektrik, tesisat ve benzeri konularda bakım ve onarım ekipleri sürekli görev başındadır.

BANKALAR
Merkez Kampüs’te Yapı Kredi Bankası Bilkent şubesi yer almaktadır. Merkez ve Doğu kampüslerde çeşitli bankaların para çekme makineleri de bulunmaktadır. Farklı bankaların şubelerine ihtiyaç duyan öğrenciler, kampüsün yakınındaki Bilkent Center’dan faydalanabilir.

ALIŞVERİŞ OLANAKLARI
Bilkent Üniversitesi’nde ve kampüsün yakın çevresinde öğrencilerin farklı ihtiyaçlarına yönelik alışveriş olanakları bulunmaktadır.

BİSİKLET PARKLARI
Yurt girişlerinde özel bisiklet parkları bulunmaktadır.

ÇALIŞMA ODALARI
Tüm yurt binalarında çalışma odaları ve çalışma alanları yer almaktadır. Bazı yurtlarda çizim masaları da vardır.

ÇAMAŞIR VE ÜTÜ ODALARI
Tüm yurtlarda çamaşır ve kurutma makineleri ile ütü ve ütü odaları mevcuttur.

ÇAMAŞIR YIKAMA VE KURU TEMİZLEME
69. yurt binasında çamaşır yıkama, kuru temizleme ve ütü hizmetleri veren özel bir çamaşırhane bulunmaktadır.

ELEKTRİKLİ CİHAZ KULLANIMI
Odalarda soba, radyatör, ocak, fırın, klima, halojen aydınlatma gibi aşırı yük çeken elektrikli cihazların kullanılmasına güvenlik nedeniyle izin verilmemektedir.

EVCİL HAYVANLAR
Her türlü bakım ve temizliklerinin sahiplerince düzenli olarak yapılacağı, varlıkları çevreye rahatsızlık vermeyecek kaplumbağa ve balık gibi bazı evcil hayvanların odalarda beslenmesine izin verilebilmektedir. Bunun için Yurtlarda Evcil Hayvan Besleme Sözleşmesi (WORD / PDF) kapsamında öğrenci tarafından gerekli taahhütlerin verilmesi ve sözleşmenin Yurtlar Müdürlüğü’nce onaylanması gerekmektedir.

GÜVENLİK
Yurtlarda güvenlik 24 saat boyunca görevlilerin kontrolü altındadır ve bina girişlerinde bulunan elektronik kilit ve kamera sistemleriyle sağlanmaktadır.

İNTERNET
Tüm odalarda kablolu ve kablosuz, akademik amaçlı ücretsiz internet erişimi vardır. Yurt binalarındaki en az bir ortak çalışma odasında kablolu veya kablosuz internet erişimi bulunmaktadır.

ISINMA
Yurtlardaki tüm iç mekânlar merkezi kalorifer sistemiyle ısıtılmaktadır. Arıtılmış içme suyu, tüm yurtların mutfak alanlarında ve su sebillerinde öğrencilerin erişimindedir.

KUAFÖR
77. ve 90. yurtlarda kadın, 78. yurtta ise erkek kuaförleri bulunmaktadır.

MİSAFİRLER
Yurtlarda kalan öğrenciler, günlük misafir ücreti karşılığında ve müsaitliğe göre, 1. derece akrabalarını (anne, baba ve kardeş) yurt binalarındaki misafir odalarında 5 güne kadar ağırlayabilmektedir.

MUTFAK
Tüm yurtlarda mutfaklar bulunmaktadır. Bu mutfaklarda yemek masaları ve sandalyeleri, eviyeli mutfak tezgâhı ve malzeme dolaplarının yanı sıra buzdolabı, derin dondurucu, elektrik ocağı, mini fırın, mikrodalga fırın, tost makinesi ve su ısıtıcıları vardır. Bazı yurtlarda bulaşık makineleri de mevcuttur.

NÖBETÇİ MÜDÜRLÜK
Öğrencilerin mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında oluşabilecek ihtiyaçları için yurtlarda nöbetçi müdürlük hizmeti verilmektedir.

ODA MALZEMELERİ
Yurtlarda konaklayan her öğrenciye birer yatak, çarşaf, nevresim, yastık, yastık kılıfı, battaniye ve yorgan gibi temel malzemeler verilir; bu malzemelerin temizlikleri Yurtlar Müdürlüğü’nün denetiminde düzenli olarak yapılır.

ODALARDAKİ MOBİLYALAR
Tüm odalarda her öğrenci için birer çalışma masası, kitaplık, elbise dolabı, karyola veya ranza, ofis koltuğu, ayrıca her oda için bir mini buzdolabı ve bir telefon cihazı yer almaktadır. Özel odalarda ise ayrıca bulaşık makinesi, ankastre fırın, oturma grubu gibi farklı malzemeler de bulunabilmektedir.

ORTAK BANYO VE TUVALETLER
Yurtların her katında ortak banyo ve tuvaletler vardır.

OTOPARK
Yurt çevrelerinde otopark alanları bulunmaktadır.

OYUN ALANLARI
Yurtlardaki oyun alanlarında öğrenciler satranç, bilardo ve masa tenisi gibi olanaklardan yararlanabilmektedir.

POSTA HİZMETLERİ
Yurtlara ulaşan posta iletileri öğrencilere günlük olarak dağıtılmaktadır.

SAĞLIK HİZMETLERİ
Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi, öğrencilerin Merkez ve Doğu kampüslerde kolayca erişebilecekleri, güvenli ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır.

SICAK SU
Yurtlarda 24 saat kesintisiz sıcak su verilir.

TELEFON
Tüm odalarda dahili telefon bulunmaktadır.

TEMİZLİK
Tüm yurtların genel temizliği, ISO belgeli özel temizlik şirketleri tarafından, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Öğrenci odalarının düzenli ve ayrıntılı temizliği, çarşaf, yastık yüzü ve nevresim yıkanmasını da kapsayacak şekilde yapılmaktadır.

TELEVİZYON HATLARI
77., 78., 81. ve 82. yurtlar haricindeki tüm öğrenci odalarında merkezi sistem televizyon yayını bulunmaktadır.

TELEVİZYON ODALARI
Yurtlardaki televizyon odalarında merkezi sistem ve uydu yayınlarına erişilebilir.

ULAŞIM
Kampüse ulaşım, şehir merkezinden belirli saatlerde hareket eden özel servis araçlarıyla gerçekleştirilir. Kampüs içindeki ve Merkez ile Doğu kampüsler arasındaki ulaşımı sağlayan servisler de öğrencilerin hizmetindedir. Üniversitenin sağladığı bu ulaşım olanakları öğrencilere ücretsizdir.

EMANET ODALARI
Öğrenciler, fazla eşyalarını belirli süreler için emanet odalarında güvenle muhafaza edebilmektedir.

YANGIN ÖNLEMLERİ
Yangın tehlikesine karşı elektronik algılama ve alarm sistemleriyle donatılmış olan yurtların tüm ortak alanlarında ısı ve duman dedektörleri bulunmaktadır. Binalarda yangın söndürücüler, yangın dolapları ve yangın kaçış yönlendirmeleri de mevcuttur.

YİYECEK VE İÇECEK OLANAKLARI
Kampüs içindeki çok sayıda kafeterya ve lokanta, öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesine yönelik tabildot ve alakart menüler sunmaktadır. 70.,76. ve 81. yurt girişlerindeki kantinlerin yanı sıra yurtların birçoğunda yiyecek ve içecek otomatları bulunmaktadır.

DUMANSIZ KAMPÜS
4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun gereğince yurt binaları içerisinde, öğrenci odalarında ve diğer tüm alanlarda sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı yasaktır. Bilkent Üniversitesi, 2018 yılında uygulamaya koyduğu dumansız kampüs girişimi kapsamında, kampüste sigara içilebilen alanları kademeli olarak sınırlandırmaya başlamıştır. 1 Eylül 2022’den itibaren üniversitenin tüm açık ve kapalı alanlarında sigara, diğer tütün ürünleri ve elektronik sigaraların kullanımı tamamen yasak olacaktır.

 

Not: Bilkent Üniversitesi, yukarıdaki bilgiler üzerinde önceden haber vermeksizin değişiklik yapma hakkını saklı tutar.