Home » Yaz Döneminde Konaklama

Yaz Döneminde Konaklama

YAZ DÖNEMİ İÇİN YURTLARA BAŞVURU

2023 – 2024 Akademik Yılı Yaz Dönemi’nde yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler (Burslu/Ücretli), Yaz Dönemi Online Yurt Başvuru Sistemi STARS/BILDORM üzerinden; Hazırlık sınıfı öğrencileri 02 Haziran – 31 Ağustos 2024, Bölüm öğrencileri 09 Haziran – 31 Ağustos 2024 tarihleri arasında ihtiyaç duyabilecekleri süreler için, müsait olan yurt/kat ve oda tipleri doğrultusunda iki türlü başvuruda bulunabileceklerdir:

Öncelikli Başvuru (Kendi odamda kalmaya devam etmek istiyorum):
Hazırlık sınıfı öğrencileri için 28 Mayıs 2024 saat 09:00’dan 02 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar, Bölüm öğrencileri için ise 28 Mayıs 2024 saat 09:00’dan 09 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar başvuruya açıktır.

Doğu Kampüs yurtlarımız 02 Haziran 2024 Pazar gününden itibaren kapanacağından dolayı, bu yurtlarımızda konaklayan öğrencilerimiz için  “Öncelikli Başvuru” seçeneği 2023-24 Akademik Yılı Yaz Dönemi süresince geçerli olmayacaktır.

Doğu Kampüs yurtlarımızda kalan öğrencilerimiz  “Genel Başvuru “ seçeneğini kullanarak Merkez Kampüs’te bulunan nöbetçi yurtlarımızdan yaz dönemi süresince yararlanabilirler.

Yalnızca, 2023-24 Yaz Dönemi’nde nöbetçi olarak belirlenen yurt/katlarda kalmakta olan öğrenciler (Yaz Dönemi Nöbetçi Yurt/Kat Listesi), Bahar Dönemi bitiminde ara vermeksizin (Hazırlık sınıfı öğrencileri 02 Haziran 2024, Bölüm öğrencileri 09 Haziran 2024  tarihlerinden başlayarak ücretlendirilmek koşulu ile) Yaz Dönemi’nde kendi odalarında kalmaya devam etmek istedikleri takdirde, bu seçenek ile başvurabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra başlatılacak olan konaklamalar için bu başvuru seçeneği geçerli olmamaktadır.

Öncelikli seçenek ile başvuru yapan Hazırlık sınıfı öğrencilerinin 02 Haziran 2024 saat 17:00’ye, Bölüm öğrencilerinin ise 09 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar Yaz Dönemi yurt ücretlerini sistem üzerinden kredi kartı ile ödeyerek başvurularını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Ödemelerin belirtilen tarihlere kadar yapılmaması durumunda, başvurular sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecektir. Bu tarihlere kadar odalarını fiziki olarak boşaltmayan ve yurttan ayrılış işlemlerini tamamlamayan öğrenciler, Burslu/Ücretli  ayrımı yapılmaksızın, odalarını boşaltmadıkları her bir gün için Yaz Dönemi günlük yurt ücretleri üzerinden borçlandırılacaklardır. Eşyalarını odalarında bırakarak yurt idaresini bilgilendirmeksizin ayrılan öğrencilerin odaları en geç 3 gün içerisinde görevlilerimizce boşaltılacak ve odalarda bırakılacak eşyalar ile ilgili hiçbir sorumluluk kabul edilmeyecektir.

Genel Başvuru (Nöbetçi Yurt/Katlarda müsait olan odalarda):

31 Ağustos 2024 saat 17:00’ye kadar başvuruya açıktır.

Genel Başvuru seçeneği; seçilecek tarih aralığı için yalnızca, başvuru anında boş/müsait olan odaları içeren yurt/oda tiplerinin bulunduğu havuzu görüntüleyerek öğrencilerin tercihlerine sunan ön ödemeli bir yer satın alma seçeneğidir.

Genel seçenek ile başvuracak öğrencilerin, başvurdukları an itibarı ile müsait bulunan nöbetçi yurt/kat alternatifleri arasından tercihlerini yapmaları (Yurt no / Oda tipi), ve ücretlerini sistem üzerinden kredi kartı ile ödeyerek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Sistem üzerinden ödemelerini yaparak yurt başvurularını tamamlayan öğrencilere oda numaraları, yapmış oldukları oda tipi tercihleri doğrultusunda, başvuru yapılan nöbetçi yurt idaresi tarafından, öğrencinin yurda girişi esnasında verilecektir.

Halen öğrencilerimizin kalmakta olduğu tüm odalar, Hazırlık sınıfı öğrencileri için 02 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar, Bölüm öğrencileri için ise 09 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar Öncelikli Başvuru (Kendi odamda kalmaya devam etmek istiyorum) seçeneği ile yapılabilecek başvurular için bloke tutulacak olup, Genel Başvuru seçeneği ile yapılacak başvurulara açık olmayacaktır. Bu nedenle yukarıda belirtilen tarihlere kadar havuzda görünmeyecektir.

Belirtilen odaların Genel Başvuru havuzuna aktarılması, ancak bu odalarda kalmakta olan öğrencilerin fiziki olarak odalarını boşaltarak yurttan ayrılmaları neticesinde gerçekleşecek ve boşalan odalar, boşaldıkları tarihten itibaren havuza eklenerek tercihe açılacaktır. Ayrıca; Öncelikli (Kendi odamda kalmaya devam etmek istiyorum) seçeneğinin son başvuru tarihi olanHazırlık sınıfı öğrencileri için 02 Haziran 2024 saat 17:00’de, Bölüm öğrencileri için ise 09 Haziran 2024 saat 17:00’de, bu seçenek ile tercih edilerek alınmamış olan tüm nöbetçi yurt odaları tercih havuzuna eklenecektir.

Bu nedenle Genel seçenek ile başvuru yaparken, tercih edebileceğiniz yurt/oda tiplerinde müsait yer bulamadığınız takdirde, başvurunuzu erteleyerek, tercih havuzunun en zengin olacağı Bahar Dönemi yurtlarda kalış süresinin bitimini takip eden Hazırlık sınıfı öğrencileri için 03 Haziran 2024; Bölüm öğrencileri için 10 Haziran 2024 tarihleri itibari ile tekrar başvuru yapmayı denemeniz, istediğiniz oda tipini alabilmeniz için yardımcı olacaktır.

YAZ DÖNEMİ ÜCRET TABLOLARI (Burslu/Ücretli)

2023-24 Akademik Yılı’nda 1 veya 2 yarıyıl süresince yurtlarda kalmış olan Kapsamlı Burslu öğrenciler dışındaki tüm öğrenciler için ücret tablosu:

2023 – 2024 Akademik Yılı Yaz Dönemi süresince yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler, aşağıda belirtilen günlük ücret tablosu çerçevesinde ücret ödeyerek yurtlarda kalabilmektedir. Ücretlendirmeler, öğrencilerin online başvurularında belirtecekleri yurda giriş ve yurttan ayrılış tarihleri doğrultusunda toplam kalış süreleri için yapılmakta ve belirtilen günlük ücretler üzerinden hesaplanmaktadır.

ODA TİPİ GÜNLÜK ÜCRET
1 Kişilik Özel 820.- TL
1 Kişilik Standart 670.- TL
2 Kişilik Banyolu(Kişi Başı) 730.- TL
2 Kişilik Standart (Kişi Başı) 430.- TL
3 Kişilik (Kişi Başı) 315.- TL
4 Kişilik (Kişi Başı) 210.- TL

Belirtmiş oldukları tarihten önce yurttan ayrılan öğrencilere herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır. Kalış süresini uzatmak isteyen öğrenciler, belirtilen koşullar üzerinden yeniden online başvuru yapmalıdır.

2023-24 Akademik Yılı Güz veya Bahar dönemlerinden herhangi biri süresince tek dönem yurtlarda kalmış olan Kapsamlı Burslu öğrenciler (değişim programları nedeniyle bir yarıyıl yurtlarda kalmamış olan öğrenciler dahil) için ücret tablosu:

2023-24 Akademik Yılı’nda Güz veya Bahar yarıyıllarının herhangi biri süresince tek dönem yurtlarda kalmış olan ve Yaz Dönemi süresince yurtlarda kalmak isteyen Kapsamlı Burslu öğrenciler, online başvurularında belirtecekleri yurda giriş ve yurttan ayrılış tarihleri doğrultusunda toplam kalış süreleri için belirtilen günlük ücret tablosu çerçevesinde ücret ödeyerek yurtlarda kalabileceklerdir.

ODA TİPİ GÜNLÜK ÜCRET
1 Kişilik Özel 605.- TL
1 Kişilik Standart 455.- TL
2 Kişilik Banyolu (Kişi Başı) 515.- TL
2 Kişilik Karyolalı (Kişi Başı) 215.- TL
3 Kişilik (Kişi Başı) 100.- TL

Belirtmiş oldukları tarihten önce yurttan ayrılan öğrencilere herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır. Kalış süresini uzatmak isteyen öğrenciler, belirtilen koşullar üzerinden yeniden online başvuru yapmalıdır.

2023-24 Akademik Yılı Güz ve Bahar yarıyılları süresince kesintisiz olarak yurtlarda kalmış olan Kapsamlı Burslu öğrenciler için ücret tablosu:

2023-2024 Akademik Yılı’nda Güz ve Bahar döneminde iki dönem kesintisiz olarak yurtlarda kalmış olan ve Yaz Dönemi süresince yurtlarda kalmak isteyen Kapsamlı Burslu öğrenciler, Yaz Okulu için ders aldıklarını belgelemeleri ve/veya nöbetçi yurtlarda konaklama istekleri ile ilgili geçerli mazeret belgelerini (staj, akademik çalışma) Yurtlar Müdürlüğü Yönetimi’ne sunmaları ve belgelerinin onaylanması durumunda nöbetçi yurtlarda bulunan iki kişilik veya üç kişilik odalarda ücretsiz kalabileceklerdir.

2 kişilik standart odadan daha üst kategoride bir odayı tercih edecek öğrenciler, belirtilen günlük ücretler çerçevesinde ücret ödeyecektir. Ücretlendirmeler, öğrencilerin Yaz Dönemi online başvurularında belirtecekleri yurda giriş ve yurttan ayrılış tarihleri doğrultusunda toplam kalış süreleri için yapılacak ve belirtilen günlük ücretler üzerinden hesaplanacaktır.

 

ODA TİPİ GÜNLÜK ÜCRET
1 Kişilik Özel 390.- TL
1 Kişilik Standart 240.- TL
2 Kişilik Banyolu (Kişi Başı) 300.- TL
2 Kişilik Karyolalı (Kişi Başı) 0.- TL
3 Kişilik (Kişi Başı) 0.- TL

Belirtmiş oldukları tarihten önce yurttan ayrılan öğrencilere herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır. Kalış süresini uzatmak isteyen öğrenciler, belirtilen koşullar üzerinden yeniden online başvuru yapmalıdır.

BAŞVURU İPTAL KOŞULLARI

Öncelikli (Kendi odamda kalmaya devam etmek istiyorum) seçenek ile yapılmış başvurular:

Bölüm Öğrencileri: 09 Haziran 2024 saat 17:00‘ye kadar ödemelerini yaparak başvurularını tamamlamış olan Bölüm öğrencilerinin, ders seçimi ve/veya yaz okulunun açılıp açılmaması gibi mazeretlerinden ötürü, 13 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar başvurularını iptal etmeleri durumunda ödemiş oldukları ücretler, kaldıkları süreler düşülmek koşulu ile (seçmiş oldukları oda tiplerinin ücret tarifesi üzerinden hesaplanarak) iade edilecektir.

Hazırlık Sınıfı Öğrencileri: 02 Haziran 2024
 saat 17:00‘ye kadar ödemelerini yaparak başvurularını tamamlamış olan Hazırlık sınıfı öğrencilerinin, 06 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar başvurularını iptal etmeleri durumunda, ödemiş oldukları ücretler, kaldıkları süreler düşülmek koşulu ile (seçmiş oldukları oda tiplerinin ücret tarifesi üzerinden hesaplanarak) iade edilecektir.

Bölüm ve Hazırlık Sınıfı Öğrencileri:
 Belirtilen tarihlerden sonra yapılacak Başvuru İptali/Erken ayrılış durumlarında ücret iadesi yapılmamaktadır.

Genel (Nöbetçi yurt/katlar, müsait olan odalar) 
seçenek ile yapılmış başvurular:

Bölüm Öğrencileri: 
Ders seçimi ve/veya yaz okulunun açılıp açılmaması gibi mazeretlerinden ötürü başvurularını 13 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar iptal etmeleri durumunda ödemiş oldukları ücretler, kaldıkları süre düşülmek koşulu ile (seçmiş oldukları oda tipinin ücret tarifesi üzerinden hesaplanarak) iade edilecektir. Bu tarihten sonra yapılacak başvuru iptalleri için herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

Hazırlık Sınıfı Öğrencileri: 02 Haziran 2024 saat 17:00‘ye kadar ödemelerini yaparak başvurularını tamamlamış olan Hazırlık sınıfı öğrencilerinin, 06 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar başvurularını iptal etmeleri durumunda, ödemiş oldukları ücretler, kaldıkları süre düşülmek koşulu ile (seçmiş oldukları oda tipinin ücret tarifesi üzerinden hesaplanarak) iade edilecektir. Bu tarihten sonra yapılacak başvuru iptalleri için herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

ODA KATEGORİSİ DEĞİŞİKLİK KOŞULLARI

Yaz Dönemi süresince erken ayrılış veya yerleşilen odadan daha düşük ücretli bir odaya geçiş nedenleri ile herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

NÖBETÇİ YURTLARA ERKEN GEÇİŞ
Yurtlar Müdürlüğü tarafından ihtiyaç duyulması halinde (bakım onarım çalışmaları, dahili planlamalar, vb. nedenler doğrultusunda), erken tarihte boşaltılması gerekebilecek olan bazı yurt binalarımızda kalmakta olan öğrencilerimizin (Hazırlık sınıfı öğrencileri ve mezunlar dahil) Yurtlar Müdürlüğü’nce belirlenecek tarih(ler)e kadar nöbetçi yurtlara geçmeleri gerekebilecektir.


AÇIKLAYICI BİLGİLER

  • Yaz Dönemi yurt başvurularının, başvuru anında müsait olan yurt/kat ve oda tipleri arasından tercih ve ödeme yapılarak, yer satın alma esasına dayanan online sistem üzerinden gerçekleştirilmekte olması nedeni ile, Yaz Dönemi süresince yurtlarda kalınacak tarih aralıklarının olabildiğince gerçekçi olarak belirlenmesi önem arz etmektedir. Aksi takdirde; seçilmiş ve ücreti ödenmiş olan odadaki konaklama süresinin uzatılmak istenmesi durumunda aynı odada devam edilmesi mümkün olamayabilecek; Yurt/oda ve oda tipi değiştirilmek durumunda kalınabilecektir (Daha önce başvuru yapan bir başka öğrencinin, aynı odayı, konaklama bitiş tarihinden başlamak üzere almış olma ihtimali bulunmaktadır).
  • Yaz Dönemi yurt başvurularını tamamlayan öğrencilerin, sistem üzerinden yazdıracakları başvuru çıktılarını imzalayarak yurda girişleri esnasında yurt idaresine teslim etmeleri gerekmektedir.
  • Nöbetçi yurtlar için en erken yurda giriş/yerleşim saati 12:00, en geç yurttan çıkış/ayrılış saati ise 11:00 olarak belirlenmiştir. Ayrılış saatinin aşılması durumunda öğrenci, Yaz Dönemi günlük yurt ücretleri üzerinden o günün ücretini de ödemekle yükümlüdür.
  • Oda arkadaşı taleplerinin yerleşim esnasında Nöbetçi Yurt İdaresi’ne bildirilmesi gerekmektedir. Talepler, odaların müsaitlik durumu doğrultusunda değerlendirilecektir.
  • Yurtlar Müdürlüğü, görebileceği lüzum üzerine, Yaz Dönemi içerisinde her türlü yurt ve/veya oda değişiklikleri yapma hakkını saklı tutar.
  • Öncelikli seçenek ile Yaz Dönemi yurt başvurularını yapmış olan Kapsamlı Burslu öğrenciler, gerekli prosedürleri tamamlayıp –varsa- ücret ödemelerini yaparak Yaz Dönemi yurt yerleşim işlemlerini (Hazırlık sınıfı öğrencileri 02 Haziran 2024 saat 17:00’ye, Bölüm öğrencileri ise 09 Haziran 2024 saat 17:00’ye kadar) tamamlamadıkları takdirde, yapmış oldukları başvurular otomatik olarak iptal edilerek odaları diğer öğrencilerin başvurularına açılacaktır.
  • Herhangi bir ücret ödemeksizin başvuruda bulunan Kapsamlı Burslu öğrencilerin, belirtmiş oldukları tarihte yurtlara giriş yapmamaları durumunda yapmış oldukları başvurular sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecektir.
  • Yurt İlke ve Kuralları ile Öğrenci Taahhütnamesi’nde belirtilen tüm esaslar Yaz Dönemi süresince de geçerlidir. Yaz Dönemi içerisinde, mazeretsiz olarak 15 gün devamsızlık yapan öğrencilerin yurt konaklamaları, herhangi bir ücret iadesi yapılmaksızıniptal edilecektir (Kartlı giriş sistem kayıtları yeterli kanıt sayılacaktır)
  • 2023-24 Akademik Yılında belirli koşulları sağlayarak üst kategori oda tiplerinde (1S-2B) ücret farkı ödemeden kalma hakkını kazanan Kapsamlı Burslu öğrencilerimiz, Yaz Okulu için ders aldıklarını belgelemeleri ve/veya nöbetçi yurtlarda konaklama istekleri ile ilgili geçerli mazeret belgelerini (staj, akademik çalışma) Yurtlar Müdürlüğü Yönetimi’ne sunmaları ve belgelerinin onaylanması durumunda Güz ve Bahar Dönemleri süresince kesintisiz olarak kalmış oldukları oda tipinde Yaz Döneminde de ücret farkı ödemeksizin kalabileceklerdir.